Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Vážně míněná nebo prázdná slůvka?

25. 02. 2006, autor: Marie Jílková
Lidové noviny, 16.2.2006

Minulý týden prezident Václav Klaus poprvé otevřeně a naplno vyjádřil svůj postoj k zákonu, upravujícímu soužití osob stejného pohlaví. Veřejnost tušila, s jakou přijde, ale razance jeho prohlášení zaskočila mnohé. Slova, s nimiž nelze než souhlasit, že „zákon je tragickým omylem“ téměř pohřbila naděje gayů a lesbiček, kteří byli už tak blízko k cíli. Téměř.

Prezident nešetří silnými, negativně laděnými výrazy a zdá se, že jeho rozhodnutí použít svého ústavního práva vrátit zákon sněmovně je nezvratné. U někoho, kdo se nebojí dát jasně najevo své smýšlení o dané věci, by se nepředpokládalo ani nic jiného. Bylo by nanejvýš státnické a vlastně i přirozené a čestné držet slovo.
V rozhovoru, který prezident poskytl MF Dnes minulý týden, odpověděl na přímou otázku, zda zákon pošle zpět poslancům, diplomaticky. Cituji: „To teď takto neříkejme. To není rozhovor o vetování či nevetování. To, co jsem teď říkal, jsou věci, o kterých vážně uvažuji a o kterých se radím s desítkami lidí při posuzování toho, zda ten zákon podepsat, nebo nepodepsat.“ Žádné kategorické vyjádření.
Současný postoj prezidenta mu umožňuje lavírovat mezi třemi variantami. Zákon podepsat a umožnit gayům a lesbičkám žít ve vzájemném, právně uznaném svazku, zákon vrátit Poslanecké sněmovně a čekat, zda se najde 101 odhodlaných nebo zákon prostě nepodepsat. A vydávat ho za přijatý. Nebyl by to první případ, kdy prezident postupoval uvedeným způsobem. Je diskutabilní, zda je podobný postup v souladu s ústavou, prezidentovi nicméně umožňuje „vyvázat se“ z odpovědnosti za přijetí normy. Obávám se, aby podobná situace nenastala i v tomto případě. Sice budeme znát názor prezidenta, ale ten se ho bude bát veřejně deklarovat. A vlastně tak umožní, aby zákon vstoupil v platnost. Tak na čí straně tedy jste, pane prezidente?