Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Koho má volit konzervativec

05. 05. 2006, autor: Jakub Haas
Hospodářské noviny, 3.května 2006

Pokud se má konzervativní volič rozhodovat podle ekonomického programu politických stran, bude především posuzovat, jak si představují hospodaření státu. Ještě nedávno by u něj zřejmě zvítězila ODS, která předkládala zákon o vyrovnaném rozpočtu. V současnosti se však věci mají jinak.
Ve snaze dohnat ČSSD v populismu předvolebního boje se ODS "dopustila" mnoha populistických prohřešků, které jí konzervativní volič neodpustí. Ačkoliv se občanští demokraté snaží snižovat příjmy státu, nečiní tak ve stejné míře s výdaji a spoléhají se, že rostoucí ekonomika výpadky příjmů časem nahradí. I tak ale počítají s kumulovanými stamiliardovými deficity v průběhu dalších čtyř let.
Konzervativní volič tak zákonitě obrátí svou pozornost na KDU-ČSL. I když mnohá prorodinná opatření mohou vypadat populisticky, lidovci slibují vyrovnaný rozpočet již v roce 2009 a jimi navrhované deficity v letech 2007 - 2008 jsou oproti těm občanskodemokratickým nižší. Konzervativec, který chce zdravé hospodaření státu, bude mít jednoduché rozhodování.