Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Hizballáh zničit nelze, oslabit možná

09. 08. 2006, autor: Jan Růžička


Již více jak tři týdny žije Libanon ve strachu před útoky izraelského letectva. Více jak 1000 lidí na obou stranách přišlo o život, milion Libanonců je bez domova. Je však nepravděpodobné, že by Izrael chtěl útoky ukončit tak krátce po jejich zahájení, neboť přes optimistická prohlášení, zdaleka nedosáhl svých cílů. Zničil sice některé základny a spolu s tím jeho jednotky zabily několik desítek bojovníků, ovšem základního cíle, tj. oslabení Hizballáhu, nebylo dosaženo. Logickou otázkou je, zda je to vůbec možné. Hizballáh není žádným spolkem romantických bojovníků za svobodu, ale fungujícím systémem s vynikající propagandou, vzdělávacími centry a silným politickým zázemím. Hizballáh s rozpočtem několika set milionů dolarů, v současné době drží 11% křesel v libanonském parlamentu, 12 základních a středních škol a 2 zemědělská centra.
Image mezi obyčejnými Libanonci mu nesmírně stoupla poté, co ve čtyřech nemocnicích a dvanácti klinikách, jež ovládá, byly zavedeny nižší poplatky, než ve státním zdravotnictví.
Krom toho se Hizballáh široce angažoval v rekonstrukci Libanonu po skončení občanské války v roce 1991. Skrze Jihad al-biná - kampaň obnovy, se podílel na několika desítkách ekonomických a sociálních projektů, což mu otevřelo dveře do pracoven většiny arabských vůdců. Konečně jeho členové zastávají v současné vládě Fuada Siniory prestižní posty ministrů zahraničích věcí, práce a přírodních zdrojů.
V Libanonu sice není žádným tajemstvím, že vedle těchto humanitárních aktivit si Hizballáh vydržuje soukromou armádu a jeho aktivity jsou sponzorovány Sýrií a Iránem. To mu však na prestiži nijak neubírá.
Tato fakta znají i izraelští generálové, kteří proto nesměřují útoky přímo proti Hizballáhu, ale spíše proti klíčovým komunikačním uzlům, jimiž se do země dostávají dodávky zbraní, munice a dalšího vybavení.
Tato strategie by mohla mít dopad na schopnost Hizballáhu vést teroristické operace. Význam však bude mít jen tehdy, když Izrael získá dostatek času na realizaci. Naopak pokud by byl nucen z jakéhokoliv důvodu útoky zastavit před dosažením hmatatelných úspěchů, povede to k pravému opaku. Teroristé začnou vnímat Izrael jako zesláblý a své operace vystupňují. Toto nebezpečí vnímá i Cyril Svoboda, jenž se jako jeden z mála evropských ministrů zahraničí postavil proti požadavku na okamžité zastavení bojů.
V této situaci je přes rostoucí počet obětí nejlepším řešení onen čas Izraeli poskytnout. Jen tímto způsobem před ním získá Hizballáh dostatečný respekt a začne se věnovat spíše charitě, než terorismu.