Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Vydá se KDU-ČSL vstříc polibku smrti?

25. 08. 2006, autor: Tomáš Hudeček
Britské listy, 24.8.2006

Jinak snad ani nelze pochopit jednání předsedy lidovců Miroslava Kalouska, který přistoupil na jednání s Jiřím Paroubkem ohledně konzultací o programových otázkách společné menšinové vládní koalice. KDU-ČSL se sice již delší dobu snaží profilovat jako středová strana, ale je otázkou, zda má představu o obsahu tohoto pojmu. Jistě, v předchozím volebním období byli lidovci součástí vládní koalice a podařilo se jim po celé období udržet tři ministerské posty, ale za jakou cenu? Zde je nutné připomenout, že logika předešlé vládní koalice s ČSSD vycházela především z reality voleb roku 2002. KDU-ČSL tehdy kandidovala v rámci „čtyřkoaličního“ projektu a mohla si, coby reprezentant různorodější skupiny voličů, dovolit posun na levý střed politického spektra. Jinou otázkou, kterou by si měli zodpovědět především politici z KDU-ČSL, je, zda jejich působení v Paroubkově vládě mělo nějaké opodstatnění. Zejména v okamžiku, kdy ČSSD v čele s premiérem rezignovala na koaliční mechanismy a pro své zákony hledala podporu u komunistů. Sám Jiří Paroubek vládu s oblibou označoval za menšinovou vládu sociálních demokratů.
Současný krok Miroslava Kalouska lze, vzhledem k výsledku lidovců ve volbách, chápat pouze jako zoufalou snahu udržet si podíl na výkonné moci za každou cenu. Zájem na stabilitě země a jejím fungování by totiž pro středovou stranu, která se snaží být hodnotově i zásadově ukotvená v křesťansko-demokratické rodině stran, měl mít jasně definované hranice.
Při úvahách nad výsledkem voleb lze vést paralelu s volbami minulými, kdy ODS prohrála pravděpodobně proto, že se včas nedistancovala od „opoziční smlouvy“. V případě jednání Miroslava Kalouska lze pak vést paralelu s poválečným politickým vývojem. Lidová strana, ve snaze udržet pozice a přispět k udržení stability, umožní plně rehabilitovat komunisty a zapojit je do politického života. Současné chování KDU-ČSL začíná připomínat agónii US-DEU.
Otázkou zůstává, zda se ještě najde volič, který bude v budoucnu ochoten takové straně dát hlas.