Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Ochrání Ústavní soud konzervativní hodnoty?

04. 10. 2006, autor: Jakub Haas
HOSPODÁŘSKÉ NOVINY, 3.10.2006


Ústavní soud zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích (HN, Ústavní soud: Zákon o neziskových nemocnicích nebyl v souladu s ústavou). Postavil se tak proti porušování práva na samosprávu, které přes odpor Senátu i prezidenta prosadili poslanci ČSSD a KSČM.
V této souvislosti bude zajímavé sledovat, jak Ústavní soud rozhodne o dalších stížnostech, se kterými se v poslední době roztrhl pytel.

Co zákon o církvích?

Jedná se především o novelu zákona o církvích a o nový zákoník práce. Všechny tři zákony mají společné mnoho věcí. Schválila je před volbami levicová "skrytá koalice", která posléze přehlasovala veta Senátu. Senátoři Občanské demokratické strany, strany lidové a někteří další potom sepsali ústavní stížnosti (respektive stížnost proti zákoníku práce se právě nyní v Senátu podepisuje).
Všechny zákony porušují práva zaručená Ústavou České republiky, ať už na samosprávu či nezávislost náboženského vyznání na státní moci.
Domnívám se proto, že Ústavní soud rozhodne stejně ve prospěch navrhovatelů stížnosti jako v případě neziskových nemocnic a udrží tradiční konzervativní hodnoty před jejich oklešťováním ze strany socialistů a nereformovaných komunistů.

Tak jako v USA

Hrál by tak stejnou roli jako Nejvyšší soud USA, který prezidentu Rooseveltovi zrušil ve třicátých letech minulého století sérii zákonů zvyšující zásahy státu do chodu společnosti. Roosevelt se svůj problém snažil vyřešit rozšířením Nejvyššího soudu a jmenováním soudců s ním sympatizujících. Doufám, že se ničeho takového u nás od levicových politiků nedočkáme.