Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Kde uspořit na sedm statečných?

24. 11. 2006, autor: Jakub Haas


Občanští demokraté minulý týden zveřejnili útlý dokument s dlouhým názvem "Smlouva o schválení a realizaci nezbytných reforem v ČR do roku 2010", krátce "7 statečných reforem".
Navrhované úspory však nepostačí ke splnění stanovených cílů v oblasti veřejných financí.
Tento fakt není na první pohled zřejmý, protože autoři konkrétními čísly šetřili. Pokud už nějaká uvedli, pak se jednalo o procenta HDP, což laické veřejnosti a ani většině politiků mnoho neřekne.
Zkusme si tedy dopady jednotlivých návrhů "přeložit" do částek v korunách. Budeme uvažovat v cenách roku 2006 a produkt ekonomiky si zaokrouhlíme na 3 bilióny korun.
ODS chce snížit daňovou kvótu o nejméně 2 % HDP a zároveň snížit deficit vládního sektoru na 1,5 %, což znamená uspořit 4,5 %, což se rovná 135 miliardám korun. Snížením mandatorních výdajů v sociální oblasti (se plánuje uspořit 0,5 %, tedy 15 miliard korun. Kde máme najít úspory na zbylých 120 miliard?
V projektu "Sedm statečných" se navrhuje ještě mírné snížení počtu zaměstnanců veřejné správy (to ale nutně nemusí znamenat snížení celkových výdajů na platy) či revize dotací pro zemědělce. Že by se zakopaný pes nalézal v šalamounské formulaci "přehodnocení vládních nemandatorních výdajových programů"?
Nevíme tak stále, kde přesně se plánuje ušetřit zmíněných 120 miliard a nezbývá než doufat, že na otázku odpoví probíhající jednání s lidovci a ČSSD.
Vzhledem k tomu, jaký je vztah levicových politiků k úsporám, a také vzhledem k prostředí permanentní předvolební kampaně však nadále zůstávám zatvrzelým pesimistou.