Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Vídeňský omyl Václava Klause

02. 01. 2007, autor: Tomáš Zdechovský
Ad LN 22. 12.: Schwarzenberg: To nás Rakousko...

To, že může mít prezident Václav Klaus výhrady vůči komukoliv z členů navržené vlády, považuji za legitimní. Nicméně zdůvodnění jeho tajemníka pana Jakla, že pan prezident nechce ve vládě senátora Karla Schwarzenberga kvůli tomu, že je „jednou nohou ve Vídni“, a že tak nedokáže dostatečně hájit naše zájmy vůči Rakousku, považuji za neomluvitelnou hloupost.

Možná by stálo za úvahu panu prezidentovi a jeho tajemníkovi připomenout, že to byl právě Karel Schwarzenberg, kdo v devadesátých letech pomohl díky svým výborným kontaktům v zahraničí mnoho politiků přesvědčit, že Česko je perspektivní a demokratická společnost. Člověk s jeho renomé měl u většiny státníků, na rozdíl od současného pana prezidenta, otevřené dveře.

Je třeba zmínit i to, že to byl Karel Schwarzenberg, kdo pomáhal skrze své kontakty v Rakousku najít cesty vzájemného usmíření mezi našimi národy. Takový ministr zahraničí by jistě mohl do vzájemných vztahů přinést mír a pohodu. Osobně se divím, že se tento jazykově a politicky výjimečně nadaný muž nestal ministrem zahraničí České republiky již dříve. Naší mezinárodní prezentaci by to určitě jenom pomohlo.