Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

My v médiích: Senátor Špaček by do voleb šel, ale chce podporu strany

18. 10. 2007, autor: Jakub Haas
Znojemsko, 16.10.2007

Vicepremiér Jiří Čunek a senátor Milan Špaček se minulé pondělí setkali v Hnanicích. Předseda lidovců uvedl, že hlavním důvodem jeho krátké návštěvy Znojemska je výjezdní zasedání Klubu senátorů KDU-ČSL. Současné dění kolem rozhodnutí senátora Špačka nekandidovat v příštích senátních volbách ovšem napovídá něco jiného. Na otázku, zda přijel senátora podpořit a zvrátit jeho rozhodnutí, Jiří Čunek neodpověděl. Velmi intenzivně se ale zajímal o to, jak je práce i osoba stranického kolegy vnímána okolím. Milan Špaček opakovaně prohlásil, že v nadcházejících senátních volbách kandidovat nechce. „Necítím podporu místní organizace,“ komentoval důvod svého rozhodnutí.
Na základě tohoto prohlášení tedy znojemská KDU-ČSL současného senátora pro příští volby nenominovala. Milan Špaček ale nemá tak úplně jasno. Připustil, že díky své profesi lékaře nemá problém odejít z vysoké politiky, ale pokud by podporu znojemské organizace získal, do voleb v roce 2008 by šel. „Pan senátor nám sdělil, že kandidovat nechce. Kdyby tak neučinil, určitě bychom jeho nominaci zvažovali,“ odpověděl diplomaticky předseda okresního výboru KDUČSL Alois Vybíral. „Nikdy, a to zdůrazňuji, bych nešel proti rozhodnutí místní organizace,“ upřesnil senátor. Momentálně tak jediným lidoveckým kandidátem zůstává právě Alois Vybíral. „Byl jsem vyzván okresním výborem, abych kandidoval. Dostal jsem značnou podporu,“ tvrdí.
Termín podání kandidatury sice vypršel už v září, ale vedení strany o Milana Špačka zjevně stále stojí. Nahrávají tomu i výsledky předvolebního výzkumu Institutu politických a ekonomických studií, kterou si senátní lidovecký klub nechal zpracovat. Na rozdíl od Aloise Vybírala z něho Milan Špaček vychází jako jasný favorit pro nadcházející volby, a KDU-ČSL se logicky svého muže jen tak nevzdá. Další průzkum se chystá na únor.