Institut politických a ekonomických studií
Home O nás Zpravodaj Články Média Akce Podpořte nás Kontakty Odkazy

Kolik žen uspěje v krajích?

19. 05. 2008, autor: Marie Jílková
Nový Hlas, č. 5

Pomalu už vychladly zážitky ze sjezdu, pozvolna se sžíváme se změnami, které přinesl – nový program, nové podněty, nová image. Doba přemýšlení a dumání o vlastní identitě končí, nastává čas nadechnout se k dalšímu zápasu „o udržení ve skupině“ - blíží se krajské a senátní volby.

Očekávání jsou střídmá, zčásti vycházející ze současné pozice KDU-ČSL na politické scéně, zčásti z toho, jak dopadly minulé krajské volby. Velkou roli pro náš podzimní úspěch hraje způsob vedení volební kampaně, nezanedbatelné je i chování a vyjádření představitelů strany na celostátní úrovni. To si všichni naši politici napříč stranickou hierarchií bezesporu uvědomují. Co je však zásadní, je výběr kandidátů a především lídrů, faktor obzvlášť významný pro regionální volby.

Celostátní sjezd představil všech 13 lídrů do krajů. Bez výjimky jsou to úspěšní politici a bez výjimky jsou to muži. V minulých dnech otevřel týdeník Respekt diskuzi nad tématem zastoupení žen v politice. Pokolikáté už, chce se říci, ale bez většího výsledku. Autor textu se pozastavuje nad tím, jak je možné, že česká společnost považuje za čím dál důležitější fakt, aby nás na politické úrovni ve větší míře reprezentovaly ženy, zatímco „trh“ politických stran toto vůbec nereflektuje. Dá se říci, že situace v zastoupení žen se spíše zhoršuje. Je známým faktem, že směrem dolů (parlament, kraje, samosprávy) se počet žen ve volených funkcích zvyšuje, proto měly ženy na krajské úrovni o něco lepší šanci se prosadit. Letos tomu bude jinak, jednou z příčin je i to, že krajskými rozpočty „proteče“ více peněz. A kde jsou peníze, tam je i vyšší koncentrace mužů. Platí jak v businessu, tak v politice.

To, kolik žen bude nakonec sedět v krajských zastupitelských lavicích, se snadno pozná z prvních nejdůležitějších míst na kandidátce. Při pohledu na krajské kandidátky KDU-ČSL se nemohu ubránit dojmu, že v konečném volebním zúčtování se žen do krajských zastupitelstev v celé republice nedostane více než 5 (!).
Nejde jen o to, formálně naplnit „kvótu“ žen. Důvodů, aby jich bylo více i v horních patrech politiky je několik a všechny mají původ v odlišnosti. Jiné spektrum problémů, jiný přístup k řešení, jiná témata, jiný styl jednání. Zcela přitom pomíjím marketingovou přitažlivost žen pro voliče. Odlišnost a různost je oboustranně obohacující.

V tuto chvíli na dané situaci nic nezměníme, kandidátky jsou většinou už sestavené. Mám ale dvě velká přání – aby tomu v přístích volbách bylo jinak a abychom letošní krajské volby i přes minimum žen ustáli se ctí.